DANIŞMA FORMU
Danışma Formu

Aşağıdaki alanları doldurup bize ulaşabilirsiniz.

Yüzyıl Hastanesi Tüp Bebek Merkezi

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Bize Mesaj Yazın...

Kısırlıkta İleri Yaş Faktörü

Kısırlıkta İleri Yaş Faktörü

Kısırlıkta İleri Yaş Faktörü

Kadınlarda doğurganlık, yaşın ilerlemesiyle birlikte azalmaya başlar. Bu azalma 30’lu yaşından sonra başlar, 40’lı yaşlardan sonra hızlanarak devam eder. Doğurganlık azalır, çünkü kadınlar doğduklarında belirli sayıda yumurtaları vardır ve zaman geçtikçe bu sayı azalır. Yumurtalıkların, yumurta üretme potansiyelinin azalması ise hem doğal yollarla hem de tedaviler sonucunda oluşan gebelik oranlarının azalmasıyla sonuçlanır.

İleri yaşlardaki kadınların gebeliği ile ilgili bir diğer önemli nokta da yumurta kalitesinin düşmesidir. Bu konuyla ilgili rakamlar şöyle diyor; bir yıl içinde canlı doğumla sonuçlanan gebelik elde etme oranı, 30 yaşında kadınlarda %75, 35 yaşındakilerde %66, 40 yaşındaki-lerde ise %44. Ayrıca yumurta yaşlanmasının bir sonucu olarak ileri yaş gebeliklerinde gebeliğin düşükle sonlanma riski de artmaktadır. Yaşla birlikte miyomlar gibi jinekolojik problemler, şeker hastalığı ve guatr gibi tıbbi sorunlara da daha sık rastlanmaktadır.

İLERI YAŞ KADINLARDA TÜP BEBEK TEDAVISI

İleri yaş kadınların tetkik ve tedavi aşamalarında zaman kaybedilmemesi çok önemlidir. Ka-dın yaşı 35 ve üzerindeyse 6 ay, 40 yaş ve üzeri için ise 3 ay korunmasız ve düzenli cinsel ilişkiye rağmen gebelik oluşmamışsa doktora başvurmak gerekmektedir. Çiftin genel sağlık durumuna bağlı olarak değişiklik göstermekle birlikte ileri yaş hastalarda tüp bebek tedavi-leri ile gebelik elde etmek mümkündür. Bu noktada merkez seçimi büyük önem taşır. Sağlıklı gebelik oranlarının yüksek olması bir merkezin başarısını gösteren en önemli veridir. Tüp bebek merkezi, özellikle gelişmiş bir embriyoloji laboratuvarına sahipse ve dondurma /çözme tekniklerini ne kadar iyi uyguluyorsa gebelik elde etme şansı da o kadar artar. Bahçeci Sağlık Grubu olarak tüm merkezlerimizde uzman ekibimiz, son teknolojik donanı-ma sahip embriyoloji laboratuvarlarımız ve başarı artırıcı yöntemlerimizle bugüne kadar 60.000’in üzerinde aileye sevinçli haber vermiş olmanın mutluluğunu yaşıyoruz.

TÜP BEBEK TEDAVISINDE KAÇ EMBRIYO TRANSFER EDILMEKTEDIR?

Tüp Bebek yönetmeliğine göre 35 yaşın altındaki kadınlarda ilk 2 denemede tek embriyo, sonraki denemelerde 2 embriyo, 35 yaşın üzerinde kadınlarda ise 2 embriyo transfer edile-bilmektedir.