DANIŞMA FORMU
Danışma Formu

Aşağıdaki alanları doldurup bize ulaşabilirsiniz.

Yüzyıl Hastanesi Tüp Bebek Merkezi

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Bize Mesaj Yazın...

Kişiye Özel Tedavi Planı

Kişiye Özel Tedavi Planı

Kişiye Özel Tedavi Planı

İnfertilite (Kısırlık) Tedavisi Kişiye Özeldir. Birçok çift tedavi amacıyla kliniğimize başvurduğu zaman tedaviye başlanması konusunda aceleci davranmaktadır. Bunda uzun süredir beklenen bebeğin gelmemesindeki sabırsızlık ve çevre baskısı önemli rol oynamaktadır. Tedaviye hemen başlamak yerine; süreci olumsuz etkileyebilecek tüm faktörler değerlendirilerek gerekli testler tamamlandıktan sonra başlamak en doğru yaklaşımdır.  Çoğu zaman büyük bir stres ile karşımıza gelen çifti dinlemek, anlamak, geçirdiği süreçleri bilmek, yapılan tetkikleri değerlendirmek, doğru bir başlangıç olmaktadır.

İnfertilite tedavisi kişiye özel bir tedavidir. Bilimsel olarak etkinliği kanıtlanmış tedavi protokolleri kullanılmasına rağmen, tedavi o çiftin ihtiyacına göre yeniden düzenlenmektedir. Öncesinde olumsuz denemeler varsa bunlar bir sonraki tedavi için ışık tutmaktadır.  İlk ve en önemli aşama, erkek ve kadınla aynı anda görüşüp, yeterli zaman verilerek, o zamana dek yapılanlar hakkında bilgi alınmasıdır. Çiftin önceden yaşadığı sağlık sorunları, hastalıklar, ailedeki sağlık problemleri, önceden gebelik yaşanıp yaşanmadığı, aldığı tedaviler, adet düzensizlikleri görüşmede önemlidir. Bu bilgilerin ışığında kadın jinekolojik muayeneye alınır, ultrasonografi ile değerlendirilir. Vajina, rahim ağzı, rahim, yumurtalıklar değerlendirilirken tüpler (kanallar) değerlendirilememektedir. Bebek sahibi olma, erkek ve kadını birlikte ilgilendiren bir konu olduğu için erkekte sorun olup olmadığını araştırmak amacıyla spermiyogram yaptırılmalıdır.

Sperm örneği, embriyolog tarafından incelenir, doktor tarafından değerlendirilir. Adet döneminin başlangıcında kadından kan örneği alınır. Adetin başlangıcından 7.-12. günler arası kanalların değerlendirilmesi için HSG (kanal/rahim filmi) çekilir. Bu film, rahmin içyapısı ve kanallar hakkında bilgi verir. Bu testler infertilitede temel testlerdir. Tekrarlayan gebelik kayıpları olan, yumurtalık kapasitesi azalmış hastalarda ileri testler gerekebilir. Hastayı iyi değerlendirmek, anlamak ve kişiye yönelik özel yaklaşım olumlu bir sonuç için şarttır.