DANIŞMA FORMU
Danışma Formu

Aşağıdaki alanları doldurup bize ulaşabilirsiniz.

Yüzyıl Hastanesi Tüp Bebek Merkezi

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Bize Mesaj Yazın...

Obezite ve Polikistik Over Sendromu

Obezite ve Polikistik Over Sendromu

Obezite ve Polikistik Over Sendromu

Abdominal obezitenin üreme sağlığı ile güçlü bir ilişkisi vardır. Kadınlarda kilo kaybı ve özellikle abdominal yağ oranında azalmanın menstrual döngüyü düzenlediği ve doğurganlığı geliştirdiği saptanmıştır. Çünkü obeziteye bağlı gelişen insülin direnci, polikistik over sendromu (PKOS) ile ilişkilidir.

Polikistik over sendromu (PKOS);  kadının adet düzenini, çocuk sahibi olma yeteneğini, hormonlarını, kalbini, damarlarını ve görünüşünü etkileleyebilen, üreme çağındaki kadınlarda en sık görülen bir endokrin bozukluktur. PKOS lu bir kadında adetler düzensiz ya da hiç olmayabilir.

PKOS, kadınlarda kısırlığa ya da tekrarlanan düşüklere yol açabilmektedir. Aynı zamanda aşırı kilo, hızlı kilo alıp kilo vermede zorluk gibi kilo problemlerine de yol açabileceği için kadınları bir kısır döngüye sürükleyebilimektedir.  Yani PKOS; kısırlık ve diyabet prevalansında artış ile ilişkilendirilen üreme sağlığı üzerinde ve metabolik sonuçları olan bir hastalıktır.

Yapılan araştırmalara göre; menstrual disfonksiyonu (adet düzensizliği) olan obez kadınlarda 32 haftada yaklaşık 10 kg kaybedenlerde hamile kalma oranı %29’a çıkmış ve menstrual fonksiyonlarda %80 düzelme görülmüş. Başka bir araştırmada ise; anovulasyon  olan (yumurtlama olmayan ) kadınlarda vücut ağırlığında 5-6 kg kayıp ile ovulasyon (yumurtlama) geri başlamış.  Ve düşük oranlarına bakacak olursak;  normal BKI olan kadınlarda düşük yapma oranı %10,7 iken, obez kadınlarda bu oran %13,6’ya çıkmaktadır.

Bir başka deyişle söylemek gerekirse fazla kilo kadınlarda bebek sahibi olma oranını düşürmektedir. Ve fazla kiloda gerçekleşen hamilelik düşüklerle sonuçlanabilmektedir.

Fazla kilo gibi, olması gerekenin altındaki bir ağırlık da doğurganlığı etkilemektedir. Anoreksik kadınlarda (vücut yağının çok düşük miktarlarda olması) yumurtalık fonksiyonun bozulması ve kısırlık görülür. Ayrıca erken doğum riski yükselir. Yeme bozuklukları mensturasyonu, doğurganlığı, anne ve bebek sağlığını kötü yönde etkiler. Ayrıca amenore, oligomenore ve adet düzensizlikleri sık görülür.

Polikistik Over Sendromunda Beslenme

PKOS’lu kadınlarda sağlıklı beslenme alışkanlıklarının yaşam tarzı haline gelmesi gerekmektedir. PKOS genellikle insülin direnci ile birlikte görülmesinden dolayı PKOS olan kadınlarda karbonhidrat isteği daha sıklıkla yaşanmaktadır. Bu istek kontrol altına alınmazsa hızlı kilo artışları görülebilmektedir. Bu sebeple kan şekerinin gün boyu dengede tutulması önemlidir. Bu konuda insülin seviyesini düzenlemede yardımcı olan ve kilo kontrölünü destekleyen fiziksel aktiviteye düzenli olarak yer verilmelidir. Besin seçimlerinde ise dikkat edilmesi gerekenler;

Sık aralıklarla azar azar beslenme; bu sayede kan şekeri dengesini sağlamak mümkündür. Yaşanılan karbonhidrat ataklarının önüne geçmek için en birinci yoldur.

Seçilen besinlerin basit şeker yerine kompleks karbonhidrat içermesi; kan şekerini hızlı yükselten ve çabuk acıkmaya sebep olan besinler yerine  tokluk seviyesini uzatan besinler seçilmelidir.

Yüksek lifli besinlere yer verilmesi;  posadan zengin beslenmek kan kolesterol değerlerini de düşürmekte yardımcı olmaktadır.  Sebze, meyve, kepekli tahıllar, baklagiller gibi posadan zengin besinlerin beslenme programlarına düzenli şekilde dağıtılması gerekir.

Doymuş ve trans yağlardan uzak durmak; kan şekeri kadar önemli olan kan kolesterol seviyelerini de korumak için Yağlı et ile hazırlanmış besinler, kızartmalar, hamur işleri daha dikkatli tüketilmelidir.