DANIŞMA FORMU
Danışma Formu

Aşağıdaki alanları doldurup bize ulaşabilirsiniz.

Yüzyıl Hastanesi Tüp Bebek Merkezi

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Bize Mesaj Yazın...

Sperm Analizi Ve Sperm Dondurma

Sperm Analizi Ve Sperm Dondurma

Sperm Analizi Ve Sperm Dondurma

Tüp Bebek Tedavisine başlamadan önce tanı amaçlı yapılması gereken birçok test vardır. Bunlardan biri Sperm testi/analizi diğer adıyla Spermiogram testidir.

Sperm testi baba adayında ki sperm sayısı, şekli ve spermin bulunan kanallarda ki ilerleme ilerlememe durumunun tespitinin sağlanması için yapılmaktadır.

SPERM TESTİ NASIL YAPILIR?

Tüp bebek tedavisine başlanacak ise, tüp bebek merkezi veya hastanelerde baba adayının sperm analizi vermesi gerekmektedir.

Spermler tüp bebek merkezinde veya hastanede, erkek birey için özel hazırlanmış numune(sperm) verme odasında özel bir kap içerisinde verilir. Erkek bireyimizin numune verme odasında ki işlemi bittikten sonra menideki sperm sayısı, şekli ve hareketliliği yönlerinden inceleme altına alınmaktadır. Yapılan incelemeler sonucunda Spermiyogram Testi sonucunuz embriyoloğumuz tarafından yazılmakta ve hastamıza teslim edilmektedir.

Sperm örneği vermeden önce perhiz süresine mutlaka dikkat edilmelidir. Erkeğin cinsel perhiz süresi 3 ila 7 gün arasında olmalıdır.

SPERM DONDURMA

Sperm dondurma; 1950'lerde geliştirilen, sperm hücrelerinin daha sonra kullanılmak üzere korunmasını amaçlayan bir işlemdir. Bu yöntem, bir erkeğin sperm hücrelerinin gelecekteki verimliliğinin korunabilmesini hedeflemektedir.Bir erkeğin gelecekteki çocuk sahibi olma yeteneğinin korunması için, genç ve sağlıklı iken spermlerin dondurulması tavsiye edilir.

Sperm Testiyle İlgili Terimler:

Normospermi: Sperm sayısı, hareketlilik oranı ve şeklinin normal olması.

Oligospermi: Sperm sayısının yeteri kadar olmaması.

Astenospermi: Sperm hücrelerinin hareketlilik oranın az olması.

Teratospermi: Normal morfolojili sperm hücresi oranın düşük olması.

Oligoastenoteratospermi: Sperm sayı, hareketlilik ve şeklinde problem bulunması.

Azospermi: Ejakülatta (semende) hiç sperm hücresi bulunmaması.