DANIŞMA FORMU
Danışma Formu

Aşağıdaki alanları doldurup bize ulaşabilirsiniz.

Yüzyıl Hastanesi Tüp Bebek Merkezi

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Bize Mesaj Yazın...

Vajinismus

Vajinismus

Vajinismus

Vajinismus, cinsel ilişki sırasında vajinanın girişindeki kasların istemsiz olarak kasılması sonucu ilişki yaşanamaması olarak tanımlanabilir.

Kadın bireyin cinsel ilişkiye girme isteği duyduğu halde istemsiz olarak kasılmasının pek çok nedeni olabilir. Fakat genel hatlarıyla vajinismusun nedeni; cinsellik ile ilgili yanlış ve sağlıksız bilgilerin bilinçaltına yerleşmiş olmasıdır. Cinsel tabular, yetersiz seks eğitimi, aşırı heyecan, cinsel istismar vb. sebepler kadın bedeninin böyle bir reaksiyon vermesine sebep olmaktadır.

Vajinismus Belirtileri Nelerdir?

Vajinismus belirtileri kişiden kişiye değişmekle birlikte genel olarak aşağıdaki belirtiler gözlemlenir:

  • Cinsel ilişkinin gerçekleşmemesi veya yarım olarak gerçekleşmesi
  • Cinsel birleşme sırasında acı hissetme
  • Cinsel ilişkiden ve jinekolojik muayeneden korkma durumu
  • Farklı pozisyonlarda cinsel ilişkiye girememe durumu
  • Vajina içerisine fitil veya tampon yerleştirememe

Vajinismus Hastaları Hamile Kalabilir mi?

Vajinismus hastaları aşılama ya da tüp bebek yöntemi ile bebek sahibi olabilir. Merkezimize başvuran çiftlerimize rutin kısırlık incelemeleri yapılarak bebek sahibi olmalarına engel farklı bir sorun olup olmadığı tespit edilir. Kadın hastalarımıza adetin 2 veya 3. gününde hormon tetkikleri, yumurta rezervini değerlendiren tetkikler, rahim filmi(HSG) ve genetik testler uygulanır. Baba adayından sperm sayısını ölçen spermiogram testi istenir. Eğer çiftte kısırlığa sebep olacak her hangi bir sorun gözlenmediyse aşılama yöntemi yapılarak hamilelik gerçekleştirilebilir. Sperm veya yumurtalıklara bağlı herhangi bir sorun söz kousuysa çifte özel bir tüp bebek tedavisi planlanır.