DANIŞMA FORMU
Danışma Formu

Aşağıdaki alanları doldurup bize ulaşabilirsiniz.

Yüzyıl Hastanesi Tüp Bebek Merkezi

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Bize Mesaj Yazın...

Embriyo Dondurma

Tüp bebek laboratuvarlarında 20 – 25 yıldır uygulanmakta olan embriyo dondurma ve çözme yöntemi ile son yıllarda geliştirilen yeni teknikler sayesinde çok daha yüksek oranlarda gebelikler elde etmek mümkün olmaktadır. Ünitemizde eskiden uygulanan slow (yavaş) dondurma yöntemi yerine çok daha başarılı vitrifikasyon (hızlı) dondurma yöntemi uygulanmaktadır.

Embriyolar kriyoprotektan adı verilen kimyasal maddeler sayesinde dondurulup -196 °C’de sıvı nitrojen tankları içinde kişiye özel bölgelerinde saklanırlar. İstendiğinde bu embriyolar tersine uygulanan işlemlerle çözülüp ana rahmine transfer edilir. Sıvı nitrojen içerisinde tüm kimyasal reaksiyonlar ve hücresel aktiviteler durmaktadır. Bu durum bir tür hücresel uyku halidir. Yapılan deneysel çalışmalarda embriyoların sıvı nitrojen içerisinde uzun süre sağlıklı bir şekilde saklanabileceği gösterilmiştir. Ünitemizde genellikle 3.gün ve 5.gün embriyo dondurma (vitrifkasyon) işlemi yapılmaktadır.

Dondurulan embriyoların iyi kalitede olması çözme işleminde embriyoların canlı olarak geri dönme oranına doğrudan etki etmektedir. Dondurulmuş embriyo transferi ile elde edilen gebeliklerde taze embriyo gebeliklerine oranla artmış doğumsal anomali veya genetik hastalık riski saptanmamıştır. Günümüzde embriyo dondurma işlemi, tüp bebek tedavilerinin standart bir ayağını oluşturmaktadır ve bazı durumlarda gebelik şansını artıran bir yöntem olarak kullanılmaktadır. Dondurulmuş embriyo transferinden sonra gebelik oranı azalmaz. Gelişmiş embriyoloji laboratuvarına sahip ve dondurma-çözme işlemlerinin iyi uygulandığı bir merkezde yapılan dondurulmuş embriyo transferinde, taze transferlere oranla daha yüksek gebelik oranı elde edilir.

EMBRIYO DONDURMA HANGI DURUMLARDA TERCİH EDİLİR?

  • Yumurtalıkları çok uyarılmış polikistik over gibi durumlarda
  • Embrio havuzu oluşturmak istendiğinde
  • Rahim iç tabakasının promlemlerinde; ince olması, polip olması, yapışıklık olması
  • Genetik inceleme yapılacağı durumlarda
  • Transfer edilecek embriyo dışında iyi kalite embriyo varlığında

DONDURULAN EMBRIYOLAR NE KADAR SAKLANABİLİR?

Ülkemizde ki kanuna göre dondurulmuş embriyolarınızı 5 yıl boyunca merkezimizde saklayabilmekteyiz.