DANIŞMA FORMU
Danışma Formu

Aşağıdaki alanları doldurup bize ulaşabilirsiniz.

Yüzyıl Hastanesi Tüp Bebek Merkezi

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Bize Mesaj Yazın...

Genetik Tanı

PGT NEDİR?

Genetik bilimindeki son gelişmeler; tüp bebek yöntemiyle geliştirilen embriyolarda genetik incelemeler yapılmasına imkan tanımakta. Bu yönteme ''embriyoda genetik tanı'' adı verilmekte. Gebelik öncesi tanı adı da verilen bu işlem; yumurta ve sperm hücrelerinin laboratuvar ortamında döllenmesi sonucunda gelişen embriyolardan alınan hücrelerde gerçekleştirilmekte.

PGT'nin AMACI NEDİR?

Bireylerin; taşıdıkları kalıtsal hastalığı değişik oranlarda çocuklarına aktarma riskleri nedeni ile genetik hastalıkların bireylerde ve embriyolarda belirlenmesi çiftlerin sağlıklı çocuk sahibi olabilmesi için önemli. Günümüzde; farklı teknikler kullanılarak, birçok kalıtsal hastalığın tüp bebek aşamasında embriyolar ana rahmine konmadan önce tanımlanması mümkün hale geldi.

Preimplantasyon genetik tanının amacı, öncelikle genetik hastalıkların gebelik öncesi dönemde yani henüz embriyo aşamasında tanımlanmasıdır. Ayrıca, kısırlık problemi nedeniyle tüp bebek tekniklerinin uygulanacağı çiftlerde embriyolarda oluşması muhtemel genetik bozuklukların tanımlanması için kullanılmaktadır

NEDEN PGD YAPTIRMALIYIM?

PGD en erken doğum öncesi genetik tanı yöntemidir. Eğer sizde çocuklarınıza geçecek kalıtımsal bir rahatsızlık varsa invasive (amniosentez, corionic villus örnekleme ) testlerini anne karnındayken bebeğinize yaptırabilirsiniz. Bu testler invasidir yani bebekten materyal alınmasını gerektirir.

PGD gebelik elde edinmeden önce laboratuvarda geliştirilen embriyolarda yapılır yani hamile kalınmadan önce bebeğinizin genetik olarak normal olmasını seçebilirsiniz.

HANGI PGD TEST TİPLERİ MEVCUTTUR?

1)Monogenik yani tek gen hastalıkları belirlenebilir

2) Kromozomal anormallikler (yapısal olarak, sayısal olarak) belirlenebilir

Kromozomları sayabiliriz veya kromozomların yapısına bakabiliriz

3)X kromozomuna bağlı hastalıklar. Yani X kromozomu ile taşınan hastalıklar.

İnsanlarda 46 kromozom vardır. 23 tanesi anneden sperm hücresinden 23 tanesi babadan gelir. Ve bir set kromozom da cinsiyet kromozomudur. 46XX kız çocuğunun, 46 XY erkek çocuğunun kromozomlarıdır

4) Diğer bir test tipi PGD deki HLA tiplemedir. Bu test embryolarınızın hangisinin  hasta çocuğunuza ait doku tipiyle uyumlu olduğunu gösterir.

Çocuklardaki belirli kan ve immün sistemi rahatsızlıkları kan veya kök hücre transferiyle tedavi edilebilir. Fakat bu durum sadece transfer edilen yapıların hasta çocuğunuzla aynı HLA (doku tipine) uyumlu olmasıyla başarılı olabilir. Uyumsuzsa doku uyumsuzluğundan alınan kan veya kök hücreyi hasta çocuğun vücudu kabul etmez. Böyle bir durumda tüp bebekle seçilen kardeş’’ dönör bebektir’’.

EMBRIYO AŞAMASINDA GENETIK TANI TESTLERIYLE EMEKLERINIZIN KARŞILIĞI SAĞLIKLI BIR BEBEK OLSUN.

Çocuk sahibi olmak için verdiğiniz emek ve gösterdiğiniz çaba sonucu, bebeğinizin henüz embriyo aşamasında herhangi bir genetik hastalık taşıyıp taşımadığını “embriyoda genetik tanı” yani Preimplantasyon Genetik Tanı - PGT) testleriyle kolayca öğrenebilirsiniz.

Tüp bebek ya da mikroenjeksiyon gibi yardımla üreme tekniklerinden biriyle çocuk sahibi olma aşamasındaysanız, PGT testleriyle bebeğinizinde herhangi bir kromozomal bozukluk ya da DNA hastalığı olmadığından emin olabilirsiniz.

Genetiks uzmanlığı ve güvencesiyle, PGT testlerini merkezimizde kolayca yaptırabilir ve sonuçlarına kısa sürede ulaşabilirsiniz.

PGT testlerinin genetik tanıdaki önemi Genetik biliminde ilerlemesiyle birlikte artık tüp bebek yöntemleriyle geliştirilen embriyolarda genetik incelemeler “embriyoda genetik tanı” (Preimplantasyon Genetik Tanı) adıyla yapılmakta. Gebelik öncesi genetik tanı (PGT) adı da verilen bu işlem; yumurta ve sperm hücrelerinin laboratuvar ortamında döllenmesi sonucunda gelişen embriyolardan 3. günde 1 adet, 5. günde ise 4-6 adet hücre alınması ile gerçekleştirilir.

PGT uygulamasının amacı; öncelikle, kromozomal bozuklukların ve DNA hastalıklarının gebelik öncesi dönemde yani henüz embriyo aşamasında tanımlanmasıdır. Ayrıca infertilite (yani kısırlık) problemi nedeni ile tüp bebek tekniklerinin uygulanacağı çiftlerin embriyolarda oluşması muhtemel genetik bozukların tanımlanması için kullanılır.

Bu uygulama, kalıtsal hastalık taşıyan ve sağlıklı çocuk sahibi olmak isteyen çiftler ile infertilite nedeniyle tüp bebek veya mikroenjeksiyon gibi yardımcı üreme tekniklerinin uygulanacağı ve embriyolarında kromozomal anomalilerin görülme riski yüksek olan çiftlere önerilir.