DANIŞMA FORMU
Danışma Formu

Aşağıdaki alanları doldurup bize ulaşabilirsiniz.

Yüzyıl Hastanesi Tüp Bebek Merkezi

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Bize Mesaj Yazın...

Over / Endometrial Prp-Kök Hücre

Günümüzde sosyoekonomik nedenlerden ötürü çocuk isteği kadınlarda geride kalabilmektedir. 35 yaştan sonra gebelik oranlarında azalma görüldüğü bilinmektedir. Son yıllarda da bu nedenle ovaryum yaşlanması (yumurtalıkların yaşlanması) üreme tıbbında önemli rol oynamaktadır. Bu tedavilerden biri de ovaryum fonksiyonlarının düzelmesini sağlayan yetişkin kök hücrelerdir. Yetişkin kök hücreler kemik iliğinden alınarak kültüre edilmekte ve sonrasında ovaryumlara transfer edilerek yumurtaların gelişimi sağlanmaktadır. PRP ise diğer yöntemlerden biridir. Özellikle over rezervi genç yaşta düşük olan hastalarda veya yaştan ötürü düşen hastalarda kullanılan halk arasında yumurta gençleştirme olarak bilinen infertilite tedavisi için yenilikçi bir çözümdür. PRP (Platelet açısından zengin plazma) yüksek düzeyde trombosit içeren ve büyüme faktörlerini kan plazmasından 3-5 kat daha fazla içeren kişinin kendi kanından elde edilen bir üründür. Kişinin kanı alınarak hazırlanan bu PRP si yumurtalıklarına transvajinal ultrason yardımıyla enjekte edilir, genel anestezi altında yapılmaktadır.

İki yöntemde halen çalışma aşamasındadır. Merkezimizde uygulanmaktadır ve yumurta sayısı az olan hastalara umut vadetmektedir.

PRP ile yumurtalık gençleştirme nedir?

PRP (platelet açısından zengin plazma) ile yumurtalık gençleştirme kadınlarda görülen kısırlığın tedavisinde uygulanan etkisi kanıtlanmış yeni bir tedavi yöntemidir. PRP, kişinin kendi kanından elde edilen yüksek seviyede trombosit ve büyüme faktörleri içeren doğal bir üründür. Yumurtalık gençleştirme işlemi, hazırlanan PRP’nin yumurtalıklara enjekte edilmesiyle gerçekleştirilir.

PRP, yaygın olarak ortopedi, spor hekimliği ve dermatolojide, tendinit, artrit, burkulma ve bağlarda yırtılma gibi kas-iskelet sistemi hastalıklarındave dermatolojik tedavilerde doğal iyileşmenin teşvik edilmesi için kullanılır. Kısırlık tedavisinde de yumurtalık gençleştirme ve rahim iç zarı problemlerinin tedavisinde kullanılmaktadır.