DANIŞMA FORMU
Danışma Formu

Aşağıdaki alanları doldurup bize ulaşabilirsiniz.

Yüzyıl Hastanesi Tüp Bebek Merkezi

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Bize Mesaj Yazın...

Mikroenjeksiyon Yöntemi

Mikroenjeksiyon tedavisi en gelişmiş yardımcı üreme tekniğidir. Tüp bebek tedavisinde son yıllarda pratik uygulamada kullanılan yöntemdir. Klasik tüp bebek denilen uygulamada yumurta ve spermler tüpte doğal döllenmenin oluşması amacı ile aynı ortama bırakılırlar. Her bir yumurta yanına bir miktar hareketli sperm bırakılır ve ertesi gün döllenme belirtisi olan yumurtalar izlemeye alınır. Bu tekniğin riski, az sayıda yumurta ve az sayıda normal spermlerin olduğu durumlarda döllenmenin oluşmamasıdır. Bu olasılığı azaltmak için her yumurtaya en ileri teknikler ile seçilmiş, en iyi spermlerden bir tanesi enjekte edilir. TESE dediğimiz erkeğin testisinden parça alarak sperm elde ettiğimiz durumlarda, mikroenjeksiyon bu zorunlu bir işlemdir.

Spermlerin IMSI denilen ileri derecede büyütme sağlayan mikroskop altında, en iyi en sağlıklı kromozom yapısına sahip olduğu düşünülen spermler elde edilir ve mikroenjeksiyon yapılır ve yüksek döllenme oranları elde edilir. Ortalama %80 civarında döllenme oranları olduğunu söyleyebiliriz. Dolayısı ile laboratuvarın kalitesi ve embriyologların tecrübesinin son derece olduğunu vurgulamak gerekir.

8-9 gün süre ile yumurtalıkların hazırlanması için adetin üçüncü gününden itibaren akşam saatlerinde cilt altı enjeksiyonlar yapılmakta ve adetin 13-14. günlerinde yumurtalar hafif bir ilaç uygulaması ile ağrısız şekilde 15 dakikada toplanmaktadır.

Laboratuvarda 2-5 gün arasında izlenen embriyolar rahim içine ultrason eşliğinde 5 dakikalık bir işlemle transfer edilir. Laboratuvarda embriyoların geçirdiği süre son yıllarda rutin uygulama olarak beş güne uzamıştır. Bu sayede daha az embriyo transfer ederek yüksek gebelik oranları elde etmekteyiz. Beşinci günde blastokist dediğimiz embriyoların transferi yapılacak ise  35 yaşından küçük bir bayana bir adet balstokist transfer ederek yüzde 50 civarında gebelik oranları elde etmekteyiz. Daha kısa sürede embriyo transferi yaptığımız olgularda az sayıda embriyo oluşmuş ve seçme kaygımız yok ise iki veya üçüncü günde transfer yapabilmekteyiz. 35 yaşın üzerinde bayanlara iki embriyo transferi yapabilmekteyiz. Transfer sonrası bayanlara cinsel ilişki dışında bir yasak konulmuyor ve önerilmiyor.

Mikroenjeksiyon yönteminin avantajları nelerdir?

Mikroenjeksiyon yöntemi ile döllenmenin (fertilizasyon) oluşma şansı çok daha fazla olmaktadır. Sperm sayısı ve kalitesi çok az olan erkeklerde normal tüp bebek yöntemi ile gebelik sağlamak daha zordur. Bu zorluk, azoospermi gibi sorunlar da ise hiçbir şekilde hamilelik sağlanamaması olarak kendini gösterir. Bu erkek hastalarda, mikroenjeksiyon yöntemi ile döllenmeyi sağlamak mümkündür. Çünkü, mikroenjeksiyonda tek bir sperm bile döllenmeyi sağlamak için yeterlidir. Azoospermi olan kişilerde menide hiç sperm bulunamaması durumunda, testisten Mikro TESE gibi yöntemlerle sperm hücresi bulunabilir. Mikroenjeksiyon yöntemi ile de bulunan bu spermlerle döllenme oluşturulabilir.

Mikroenjeksiyon nasıl uygulanır?

Mikroenjeksiyon yöntemi için, menideki en kalite sperm kullanılır. Sperm hücresinin kuyruğu hareketsizleştirilir ve oldukça duyarlı mikroskobik enjektörler ile alınır. Alınan sperm, enjektör ile yumurta hücresinin içine konur. Bu işlem yapılmadan, yumurta çevresindeki hücreler temizlenir.

Hangi hastalara mikroenjeksiyon (ICSI) yöntemi uygulanır?

  • Sperm sayısı çok az olan, azoospermi sorunu olan ve mikro TESE yöntemi ile sperm elde edilebilecek hastalarda,
  • Kısırlığa yol açan nedenlerden biri olarak  antisperm-antikor üreten kişilerde,
  • Daha önce klasik tüp bebek tekniği ile başarı elde edememiş kişilerde,
  • Preimplantasyon genetik tanı (PGD) uygulanacak kişilerde,
  • Sebebi açıklanamayan kısırlık sorunu olan adaylarda,  mikroenjeksiyon yöntemi uygulanabilir.

Mikroenjeksiyon yöntemi ile döllenme kesinlikle oluşur mu?

Mikroenjeksiyon tekniğinde sperm mikroskobik yöntemler ile yumurta hücresinin içerisine yerleştirilir ancak gene de döllenme garantisi verilemez. Sperm ve yumurtanın kalitesi döllenmenin gerçekleşmesi için oldukça büyük rol oynayan etkenlerdir. Bu nedenle daha kaliteli spermleri seçebilmek için yeni teknikler geliştirilir. Sperm kalitesini belirleyen en mühim faktörlerden biri de embriyoloji uzmanının (embriyolog) tecrübesinin ne ölçüde olduğudur.

Mikroenjeksiyon yöntemi uygulanan adaylarda gebelik oranları nedir?

Mikroenjeksiyon yani ICSI tekniğinde döllenme ve gebelik oranları klasik tüp bebek yöntemine nazaran biraz daha fazladır. Ancak başarı sağlamak için en önemli etken, yumurtanın ve spermin kalitesidir. Anne adayının yaşına göre bu oran değişebilmekte birlikte döllenme şansı genellikle  %50-80 arasındadır. Fakat bu döllenmelerin hepsi, bebek sahibi olmakla sonuçlanmayabilir.