DANIŞMA FORMU
Danışma Formu

Aşağıdaki alanları doldurup bize ulaşabilirsiniz.

Yüzyıl Hastanesi Tüp Bebek Merkezi

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Bize Mesaj Yazın...

Overyum Dokusu Dondurma

Günümüzde, gelişen tedavi yöntemleri ile birçok kanser türünde kür sağlanabilmektedir. Bu sevindirici ilerlemelere rağmen bu tür tedaviler sonrasında birçok genç kadın hayatının geri kalan kısmını infertil olarak geçirmekte ve erken dönemde menopoz sorunu ile karşı karşıya kalmaktadır.

Aynı problem çocukluk yaşı tümörleri, rahim kanseri gibi erken yaşta herhangi bir nedenle yumurtalıkları ameliyat ile alınmış kadınlar için de geçerli olmaktadır. Böyle durumlarda, yumurtalıkların veya yumurtalıklardan alınan bir parçanın, çeşitli koruyucu maddeler içerisinde dondurularak saklanması işlemi merkezimizde uygulanmaktadır. Laparoskopi cerrahisi esnasında alınan over dokusunun bir kısmı ya da tamamı laboratuvara getirilir.

Önceden hazırlanmış özel solüsyonlar içinde oositleri (yumurta) içeren korteks dokusu overin iç kısmından ayrılır. Daha sonra yaklaşık 1cm’lik şeritler halinde kesilir. Elde edilen küçük parçalar, içinde dondurma solüsyonu olan özel tüplere konularak dondurma cihazına yüklenir.  İşlemde yumurtaları içeren yüzey dokusu (Korteks), küçük parçalar halinde dondurularak saklanır. Dondurulan dokular daha sonra çözülerek kullanılmak üzere -196°C‘de sıvı azot tanklarında saklanır.

Over dokusunun dondurulup çözüldükten sonra tekrar vücuda yerleştirildiğinde, fonksiyonlarını koruduğu gözlenmiştir. Bu amaçla dondurulup çözülen dokular laparoskopik olarak yumurtalığın alt bölgesinde periton (karın) zarında açılan cebe yerleştirilir. Bu yöntem yumurtalık kapasitesini erken yaşta kaybetme riski ile karşı karşıya kalan özellikle yumurta dondurma için uygun olmayan kız çocukları ve kanser tedavisine çok acil başlanması durumunda önerilmektedir.