DANIŞMA FORMU
Danışma Formu

Aşağıdaki alanları doldurup bize ulaşabilirsiniz.

Yüzyıl Hastanesi Tüp Bebek Merkezi

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Bize Mesaj Yazın...

Yumurtlama Tedavisi

İnfertilite (kısırlık) nedeni ile başvuran çiftlerin önemi bir kısmında altta yatan neden yumurtalama düzensizlikleri olmaktadır. Ancak sadece yumurtlama düzensizliği tespit edilen değil, birçok hastada tedavi başlandığında yumurta gelişim kalitesini arttırmak için ilaç tedavisi uygulanmaktadır. Yumurta gelişimi sağlandığında hastaların, sperm analizine göre normal cinsel ilişki ya da aşılama ile gebelik yakalamaları sağlanmaya çalışılır.

Yumurta geliştirilme protokolü planlanan tedaviye göre değişiklik göstermektedir. Genellikle hastalara ilk olarak ağızdan alınan ilaçlarla tedaviye başlanır. Piyasada "klomen" ya da "femara" olarak bilinen ilaçlar adetin üçüncü gününden sonra ağızdan alınmaya başlanır ve beş gün kullanılır. Bu ilaçlar ile amaç tek bir dominant (olgun) yumurtanın elde edilmesidir. İlaçlar bittikten sonra yapılacak ultrason takipleri ile yumurta oluştuğu zaman sperm durumuna göre ya çiftin cinsel ilişki zamanlaması yapılır ya da aşılama uygulanır.

Ağızdan alınan ve daha düşük maliyetli ilaçların fayda etmediği durumlarda göbek etrafından, ağrıya neden olmayan insülin benzeri enjeksiyonlarla uygulanan ilaçlar ile tedaviye başlanılır. Yumurta geliştirici bu ilaçlara, sıklıkla adetin ikinci günü başlanılmakta ve tercih edilen protokole göre değişmekle birlikte, yaklaşık olarak 9 - 10 gün boyunca uygulanılmaktadır. Ağrıya neden olmayan bu ince enjeksiyonları hastalar kendileri uygulayabilmektedirler. Aşılama ya da cinsel ilişki planlansın, tüp bebek tedavisi dışındaki tüm tedavilerde amaç tek bir olgun yumurta elde etmektir. Olgun yumurtanın gelişimi sıklıkla adetten sonraki 12 – 14. günlerde tamamlanır ve çatlatma iğnesi uygulanır.

Tüp bebek planlandığında yumurta gelişimi için insülin benzeri iğnelerle yapılan ilaç tedavisi daha yüksek dozlarda kullanılmaktadır. Farklı olarak tüp bebek tedavisinde tek bir yumurta değil, çok sayıda olgun yumurta elde edilmeye çalışılır. Bu amaçla yumurta geliştirici ilaçlar, sıklıkla adetin ikinci günü başlanılmakta ve tercih edilen protokole göre değişmekle birlikte, yaklaşık olarak 9-10 gün boyunca uygulanılmaktadır. Yumurtlama geliştirici ilaçlar kullanılırken, gelişen yumurtaların kontrolsüzce kendiliğinden çatlamamaları hormonların baskılanması gerekecektir. Bunun için ya önceki adet döneminden itibaren ilaç kullanılmalıdır, ya da yumurta geliştirici tedavinin 5 – 6. günleri ikinci bir ilaca başlanması gerekir. Bu ilaçlar da ilki gibi göbek etrafından yapılan, ince uçlu, ağrıya neden olmayan enjeksiyonlar ile uygulanır. Tüp bebek tedavisinde yumurtaların gelişimi sıklıkla adetten sonraki 10 – 11. gün tamamlanmaktadır. Gelişen yumurtaların hücresel olgunlaşmalarını sağlamaları için tek doz bir ilaç uygulaması yapılır (halk arasında çatlatma iğnesi olarak da adlandırılır). Bu uygulamadan yaklaşık 36 saat sonra yumurtalar toplanmaya hazırdırlar.