DANIŞMA FORMU
Danışma Formu

Aşağıdaki alanları doldurup bize ulaşabilirsiniz.

Yüzyıl Hastanesi Tüp Bebek Merkezi

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Bize Mesaj Yazın...

Endometriozis (Çikolata Kisti)

Endometriozis (Çikolata Kisti)

Endometriozis (çikolata kisti), adını rahimin iç kısmını döşeyen tabaka anlamına gelen ve her ay adet döneminde kalınlaşıp dökülen “endometrium”dan almaktadır. Normalde rahim iç tabakasında bulunması gereken endometrium’a benzeyen doku, endometriozis hastalarında rahim dışında da bulunmaktadır. Rahim dışındaki bu endometriozis odakları ağrı ve infertiliteye (kısırlığa) neden olabilmektedir.

Rahim içerisini döşeyen endometrium gibi endometriozis odakları da adet döngüsünü yöneten hormonlara yanıt vermektedir. Adet döngüsünde rahim içerisinde olduğu gibi bu alanlarda kalınlaşma ve kanama meydana gelmektedir. Ancak burada gerçekleşen kanama vücuttan dışarı atılamaz ve birikerek çikolata kistlerini oluşturmaktadır. Kanamaların etkisi ile zamanla diğer organlarda (bağırsaklar, idrar torbası) yapışıklık ve hasar oluşturmaktadır.

ENDOMETRIOZIS BELİRTİLERİ NELERDİR?

En sık görülen belirtileri ise adetten önce ve adet döneminde görülen ağrılar (genellikle normal adet sırasında görülen sancılardan daha acılı olmaktadır), cinsel temas esnasında ve sonrasında görülen ağrılar, infertilite (kısırlık), düzensiz veya fazla kanamalardır. Diğer belirtileri ise yorgunluk, adet sırasında ağrılı bağırsak hareketleri, sırtın alt tarafına vuran ağrı, adet sırasında ishal veya kabızlık ve diğer bağırsak rahatsızlıkları olabilir. Endometriozis bazen de hiçbir belirti göstermemektedir.

ENDOMETRIOZIS’IN NEDENLERİ NELERDİR?

Endometriozisin nedeni tam olarak çözümlenememiştir. Son yıllarda yapılan araştırmalar dioxin ve PCB’ler gibi vücut içerisinde hormon gibi davranan ve bağışıklık sistemini hasara uğratan çevresel toksinlerin endometriozise yol açabildiğini göstermiştir.

ENDOMETRIOZIS TANISI NASIL KONULUR?

Endometriozis tanısının konulması için hastalık odaklarının görülmesi ve dokudan alınan parçaya patolojik inceleme yapılması gerekmektedir. Bunun için hastaya laparoskopik uygulama yapılır. Laparoskopik uygulamayla hem kesin tanı konulabilir hem de tedavi uygulanabilir. Hastanın şikayetlerinden çikolata kisti şüphesi duyulması ya da hastada kısırlık sorunu olması durumunda tanı amaçlı laparoskopi yapılabilir. Böylece hastada lezyon ve yapışıklıklar varsa bunlar rahatlıkla incelenebilir. Laparoskopi öncesi, vajinal ultrasonografi de tanı için yardımcı olabilir. Ultrason ile büyük olan çikolata kistleri görülebilir.

ENDOMETRIOZIS TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?

Laparaskopik ya da klasik yöntemle yapılabilen cerrahi işlemle endometriozis lezyonlarının çıkartılması veya yok edilmesi mümkündür ve belirtilerin hafiflemesi veya gebeliğin oluşması sağlanabilmektedir. Buna rağmen diğer tedavilerde olduğu gibi hastalığın tekrarlama olasılığı sıktır.

ÇİKOLATA KİSTİ KISIRLIĞA YOL AÇAR MI?

Çikolata kisti kısırlığa neden olabilen bir hastalıktır. Eğer çikolata kisti ileri seviyelerde ise ve cerrahi müdahale ile iyileşme saplanamamışsa hasta, tüp bebek tedavisi ile bebek sahibi olabilir. Hastalığın erken teşhis edilmiş olması tüp bebek tedavisi sürecinde ki başarı oranını etkileyecektir.