DANIŞMA FORMU
Danışma Formu

Aşağıdaki alanları doldurup bize ulaşabilirsiniz.

Yüzyıl Hastanesi Tüp Bebek Merkezi

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Bize Mesaj Yazın...

Histeroskopi

Histeroskopi

Histeroskopik cerrahi rahim içinin kamera yardımıyla görüntülenmesi ve rahim içinde var olan anormal oluşumların hem tanınması hem de aynı zamanda tedavi edilmesidir.Bu amaçla rahim içerisine histeroskop denilen cihaz yerleştirilir ve hem tanı hem de tedavi sağlanır.

KİMLERE HISTEROSKOPI YAPILMALIDIR?

Histeroskopi hem tanı hem de tedavi amacıyla yapıldığından ultrasonografide şüphelenilen polip, myom gibi istenmeyen yapıların çıkarılmasında ve doğuştan rahim içi perde (septum) varlığında rahim içinin normal hale getirilmesi için ve rahim içi yapışıklık varsa yapışıklıkların açılması için yapılabilmektedir.

KISIRLIK TANI VE TEDAVİSİNDE HISTEROSKOPININ YERİ NEDİR?

Rahim içinde yer işgal eden yapılar; polip,myom,septum kısırlık tedavisinden önce mutlaka çıkarılmalıdır. Çünkü yardımcı üreme yöntemleri ile elde edilen iyi kaliteli bir embriyo eğer rahim içi uygun değilse gelişimini sürdüremez. Yine rahim içerisinde yapışıklık varsa aynı nedenden dolayı tedavi öncesi mutlaka histeroskopi yöntemi ile açılmalıdır.

Tekrarlayan tüp bebek uygulamalarında iyi kalitede embriyo transferine rağmen gebelik elde edilememiş hastalarda, yeni bir tedavi öncesi histeroskopi ile rahim içine bakılması önerilmektedir.

Tanısal amaçla yapılan histeroskopide rahim iç zarının yapısı ve damarlanması incelenerek tüp bebek tedavi öncesinde değerlendirme yapılabilmektedir.