DANIŞMA FORMU
Danışma Formu

Aşağıdaki alanları doldurup bize ulaşabilirsiniz.

Yüzyıl Hastanesi Tüp Bebek Merkezi

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Bize Mesaj Yazın...

Laparoskopi

Laparoskopi

Laparoskopik cerrahide karında ortalama 0.5 cm lik üç adet kesi yaparak karın içinin kamera yardımı ile görüntülenmesi işlemidir. Bu küçük yerlerden girilerek kadın hastalıklarını ilgilendirecek operasyonların neredeyse tamamı yapılabilmektedir.

Histeroskopik cerrahi ise; rahim içinin kamera yardımıyla gözlenmesi ve tanı ve tedavinin birlikte uygulanması işlemidir.

LAPAROSKOPIK CERRAHİNİN AÇIK CERRAHİYE AVANTAJLARI NEDİR?

Laparoskopik cerrahi ile yapılan operasyonlarda hastanın operasyon sonrası ağrı duyma oranı azalmakta, taburcu olma süresi kısalmakta, günlük aktivitesine daha çabuk dönebilmekte, ve estetik olarak açık cerrahideki yara izi görülmemektedir.

LAPAROSKOPIK CERRAHİDE KADIN HASTALIKLARINDA HANGİ OPERASYONLAR YAPILABİLMEKTEDİR?

Laparoskopik cerrahi yöntemi ile kadın hastalıklarını ilgilendiren operasyonların neredeyse tamamı yapılabilmektedir. Laparoskopinin temel ilkesi hastanın operasyon süresinin kısalması, daha az ağrı duyması ve daha çabuk eve ve işe dönebilmesidir.

Laparoskopi ile yapılabilen operasyonları sıralarsak; dış gebelik operasyonları, yumurtalık kist operasyonları, myom operasyonları, tüpleri ilgilendiren operasyonlar, rahim alınması operasyonları (histerektomi), idrar kaçırma operasyonları, rahim sarkması operasyonları, rahim alınmasından sonraki vagen sarkma operasyonları, idrar torbası sarkma operasyonları, rahim kanseri özellikle endometrial kanser operasyonları yaklaşık 0.5 cm lik üç küçük kesiden girilerek yapılabilmekte ve hasta aynı gün veya ertesi günü hastaneden taburcu olmakta ve aynı hafta içerisinde günlük aktivitesine dönebilmektedir.

LAPAROSKOPIK CERRAHİNİN KISIRLIK TEDAVİSİNDE YERİ NEDİR?

Laparoskopik cerrahiyi kısırlık tanı ve tedavisinde sıklıkla kullanmaktayız. Rahim kanallarının kapalı olup olmadığını laparoskopi esnasında boyalı madde vererek tanımlamakta ve tıkanmış olan kısım kanalın dış kısımlarında ve kanal işlev görebilecek durumda ise rahatlıkla açılarak hastanın gebe kalması sağlanabilmektedir. Rahimde yerleşen myom benzeri oluşumlar laparoskopi ile kolaylıkla çıkarılabilmektedir. Kısırlığa yol açtığı düşünülen ve tedavi edilmediğinde yumurtalık kapasitesini azaltan çikolata kistleri de (endometrioma) laparoskopi yöntemi ile yumurtalık dokusuna en az zarar vererek çıkarılmaktadır.