Tel : +90 (216) 397 59 00 Evlerinizi sıcacık bir yuvaya dönüştürüyoruz...

İnfertilite

HİSTERESKOPİ

TEKRARLAYAN TÜP BEBEK BAŞARISIZLIĞINDA HİSTEROSKOPİNİN YERİ

Günümüzde pek çok çifte tüp bebek tedavileri uygulanmasına rağmen gebelik başarısı hala çok yüksek değildir. Gebelik başarısını arttırmaya yönelik çalışmalar devam etmektedir.

Önceki bilimsel çalışmaların meta analizleri incelendiğinde tekrarlayan tüp bebek başarısızlığı olan kadınlara tanısal histeroskopi yapmanın faydalı olacağına yönelik bir görüş ortaya çıkmıştı.

Fakat uygulamada beklenen yararı görememek meta analizlerin yeniden değerlendirilmesini gerekli kılmıştır. TROPHY çalışması, tekrarlayan tüp bebek başarısızlığı olan hastalarda histeroskopinin canlı doğum oranlarını arttırıp arttırmadığını belirlemek amacıyla düzenlendi.

İngiltere, Belçika, İtalya ve Çek Cumhuriyeti’nden 8 tüp bebek merkezi çalışmaya katıldı. 38 yaşından genç, ultrasonda normal rahim içi kavitesi görülen 2 ya da 4 kez tüp bebek denemiş  fakat gebelik elde edilememiş hastalar çalışmaya dahil edilmiş.

1 Ocak 2010 ile 31 Aralık 2013 tarihleri arasında 350 hasta histeroskopi, 352 hasta ise kontrol gruplarına ayrılarak gebelik oluşumu açısından  istatistiksel değerlendirme yapılmış.

350 histeroskopi grubundaki hasta arasından 102 tanesi canlı doğum, kontrol grubundaki 352 hastanın da yine 102 tanesi canlı doğum yapmış olarak tespit edilmiştir.

Daha önceki meta analizde, iyi tasarlanmış 2 çalışmada Histeroskopinin gebelik oranlarını arttırdığını göstermesine rağmen, çok merkezli olarak düzenlenen TROPHY çalışması, ultrasonografide rahim içi kavitesi normal görünen, tekrarlayan tüp bebek başarısızlığı olan kişilerde canlı doğum oranını arttırmadığını göstermiştir.

 

ONLİNE RANDEVU

Randevu almanın en kolay yolu

SİZ DE ARAYIN ! 0216 397 59 00