Tel : +90 (216) 397 59 00 Evlerinizi sıcacık bir yuvaya dönüştürüyoruz...

İnfertilite

Stres ve inf

Aile, insan neslinin devamının sağlanmasında ve toplumun beklentilerine uygun bireyler yetiştirilmesinde büyük önem taşıyan bir kurumdur.

Üreme ve doğurganlık birey ve aileye özgü evrensel işlevler olarak görülmekte ve çocuk sahibi olma evlilik kurumunun beklenen sonucu olarak karşımıza çıkmaktadır.

İnfertilite tıbbi, psikiyatrik, psikolojik ve sosyal sorunları beraberinde getiren kültürel, dinsel, sınıfsal yönleri olan; ülkemizde olduğu gibi aile bağları güçlü toplumlarda yalnızca çifti değil onlarla beraber pek çok kişiyi etkileyen bir krizdir.

Çocuk sahibi olamama her iki cinsi etkilemekle birlikte kadınların daha fazla stres ve baskı hissettikleri ve kadınlarda anksiyete ve depresyon oranlarının daha yüksek olduğu görülmektedir.

İnfertiliteye bağlı yaşanan annelik duygusunun kaybı, benlik saygısının kaybı, üretkenliğin kaybı, genetik devamlılığın kaybı kadınların yaşadığı yüksek stres ve baskı düzeyini etkileyen faktörler olarak görülmektedir.

İnfertil tanısı almak hem şok, inkar, kayıp hissi, suçluluk, depresyon, izolasyon ve içe çekilme, hayatın anlamının yitirilmesi gibi bireysel psikolojik sorunlara yol açtığı gibi; çift olarak ele alındığında cinsellik ve evlilikle ilgili sorunlara da yol açmaktadır. O nedenle infertilite sadece jinekolojik bir sorun olarak görülmemelidir aynı zamanda psikososyal bir sorun olarak ele alınmalı ve bu süreçte psikiyatrik açıdan da destek sağlanması önem taşımaktadır.

Psikiyatri Uzmanı Uzm.Dr. Ece VURAL 

http://www.yuzyiltupbebek.com/ekibimiz/uzm-dr-ece-vural

 

ONLİNE RANDEVU

Randevu almanın en kolay yolu

SİZ DE ARAYIN ! 0216 397 59 00