Tel : +90 (216) 397 59 00 Evlerinizi sıcacık bir yuvaya dönüştürüyoruz...

İnfertilite

INFERTİLİTE NEDENLERİ

Düzenli olarak haftada 2-3 kez birlikte olan her 100 çiften 85′i bir yıl içinde gebe kalmakta ve kalan 15 çiftin büyük çoğunluğu da ikinci yılda tedaviye gereksinim duymadan gebe kalabilmektedir.

Kadınlarda ilerleyen yaş ile birlikte doğurganlık şansı giderek düşmektedir. Bu düşüş 32-35 yaşlarına kadar çok belirgin olmasa da özellikle 38 yaşından itibaren hızla kendini belli etmekte ve 40’lı yaşlara gelindiğinde ise %75’e varan fertilite kayıpları gözlenmektedir.

Bayanlarda  35 yaşını geçmiş ve 6 ayın üzerinde kısırlık problemi olan hanımların jinekolojik değerlendirmeleri zaman kaybetmeden yapılmalıdır.

Erkeklerde yaş etkisi kadınlarda olduğu kadar belirgin değildir.

İnfertilite nedenleri genel olarak erkek ve bayanlar arasında %50-%50 paylaşılmıştır. Erkeklerde sperm sayısının ve hareketinin azalması ya da spermin yapısal problemleri, bayanlarda  düzensiz yumurtlama, tüplerinin tıkanıklığı ya da yapışıklığı, endometriozis, rahim içinde gelişen myom ya da büyük polipler fertilite problemlerine yol açabilmektedir.

Tiroid bozuklukları, epilepsi gibi bazı tıbbi hastalılar, şişmanlık, aşırı sigara ve alkol tüketimi gibi faktörlerde kadın fertilitesini olumsuz etkilemektedir.

Doğurganlık birden fazla faktöre bağlı azalırken bazende infertiliteye hiçbir neden bulunamayabilmektedir. Sperm problemleri yumurtalıklarda spermin oluşması ile ilgili sorunlara bağlı olabileceği gibi spermi yumurtalıklardan taşıyan kanalların tıkanıklığına, sertleşme ve boşalma problemlerine bağlıda olabilir

Yumurtalıkları ve kanalları tutan bir mikrobik hastalık, bazı ilaç tedavileri, geçirilmiş kanser tedavileri, inmemiş yumurtalık, travma, şeker hastalığı, aşırı sigara ya da alkol tüketimi gibi faktörlerde erkek infertilitesine yol açabilmektedir.

İnfertilite nedenleri bazen çok kolay saptanıp çözümlenebilirken bazen de tanı koymak ve sorunları çözmek oldukça zordur. Çocuk sahibi olamayan çiftlerin yaklaşık %40-50'inde sorun erkekle ilgiliyken (Erkek infertilitesi), %40-50'sinde kadında sorun saptanmaktadır (Kadın infertilitesi). Bazen çiftlerin her ikisinde de problemler mevcut olabilir (Kombine nedenler). Buna karşın yapılan temel testler ile infertil çiftlerin yaklaşık %15’inde bir neden saptanamamaktadır (buna açıklanamayan infertilite ya da unexplained infertilite denilir).

Erkeğe ait en yaygın infertillite nedenleri, semen ya da menideki sperm sayısında azlık (oligospermi), hareketlerinde yavaşlık (asthenozoospermi) ya da sperm hücrelerinde şekil bozukluğunun olması (teratozoospermi) ya da sperm hücresinin görülememesidir (azoospermi).

Yumurtlamanın az olması ya da olmaması (oligo-anovülasyon) kadında görülen en sık infertilite nedenidir. Kadında infertiliteye neden olan diğer olaylar; yumurtayı ileten kanalların (fallop tüplerinin) tıkalı olması, rahmin (uterus) doğumsal anormallikleri ya da myom gibi iyi huylu urları, rahim içi yapışıklıklar (uterin sineşiler) vb. gibi olarak sayılabilir.

 

ONLİNE RANDEVU

Randevu almanın en kolay yolu

SİZ DE ARAYIN ! 0216 397 59 00