Tel : +90 (216) 397 59 00 Evlerinizi sıcacık bir yuvaya dönüştürüyoruz...

Tüp Bebek

Co-Culture (Yapay Rahim)

Tüp bebek tedavisinde, günümüzde oldukça popüler bir ifade olan, ‘’yapay rahim’’ yöntemi, gerçek ismi ile co- culture’dür. Tüp bebek tedavi yöntemleri arasında başarı şansını arttıran uygulamaların başında gelmektedir.

Tüp bebek tedavisine başlamadan önce, anne adayının rahminin içini döşeyen endometrium hücreleri biyopsi ile alınır. Ardından da alınan örnekler laboratuar ortamında üretilir. Tüp bebek tedavisinde elde edilen embriyolar ise oluşturulan bu ortamda büyütülür. Bu sayede embriyolar, anne rahmine en çok benzeyen alanda büyütülmüş olur.

Bu yöntemdeki temel amaç, doğal hamilelikteki ortamı, tüp bebek tedavisinde de sağlayabilmektedir. Doğal yöntemlerle kalınan gebelikte, sperm ve yumurta hücresi annenin tüpleri arasında buluşur ve ardından döllenerek anne adayının rahmine yerleşir. Laboratuvar ortamında ise, üretilen bu yapay anne rahmi ortamı kullanılarak daha başarılı sonuçlar elde edilmesi sağlanır.

Tüp bebek yöntemi öncesinde rahim içinden biopsi ile alınan hücreler, tüp bebek laboratuarında tek katlı bir tabaka halinde üretilirler. Bu hücreler embriyo için besleyici ve destekleyici özellikleri taşırlar. İlave olarak embriyonun gelişmesi için gerekli olan büyüme faktörleri de ortama ilave edilir.

Hangi hastalar co-culture yönteminden yararlanabilirler?

Bu yöntem, her çifte uygulanabilmekle beraber masraflı ve yüksek imkanlara sahip olunması gereken bir tedavi olduğunda uygulanan hastalar aşağıdaki gibidir:

  • Tekrarlayan tüp bebek başarısızlıklarında,
  • Yaşı ilerlemiş anne adaylarına,
  • Uygulanan ilaçlara cevabın yetersiz olduğu anne adaylarına,
  • Yüksek FSH hormon düzeyi olan kadınlara uygulanabilmektedir.

Co-culture yöntemi ile yapılan tüp bebek tedavi sonuçları nasıldır?

Bu yöntemle uygulanan tüp bebek başarılı için çeşitli bilimsel araştırmalar yapılmıştır. Yapılan araştırmaların bazı sonuçları ise şu şekildedir:

Yapılan bir araştırmada yapay rahim uygulaması ile; embriyoların %68’i blastosist aşamasına ulaşabilmektedir. Bu şekilde transfer edilen embriyolarla uygulanan tüp bebek tedavilerinde ise %60 oranında başarı elde edilebilmektedir.

Bunun dışında bu yöntem sonrasında dondurulmuş ve çözdürülmüş embriyolarda daha yüksek başarı şansı elde edilmektedir. Ancak tüm araştırmacılar, yüksek başarı oranlarına ulaşıldığını bildiren bu raporları desteklememektedirler.

Bu yöntem, 40 yaş üzerinde, daha önce başarısız tüp bebek denemeleri olan hastalarda, FSH yüksek hastalarda, ilaç tedavilerinde düşük cevaplı hastalar için uygundur.

 

ONLİNE RANDEVU

Randevu almanın en kolay yolu

SİZ DE ARAYIN ! 0216 397 59 00